کشیدن دندان و مراقبت های پس از آن

دانستنیهای دندانپزشکی
 • کشیدن دندان و مراقبت

  کشیدن دندان و مراقبت های پس از آن

  تکه گاز گذاشته شده بر محل دندان کشیده شده را حداقل نیم ساعت با فشار ملایم فک در دهان نگهدارید.

  به علت طولانی بودن زمان بی‌حسی (معمولاً ۴-۳ ساعت) و بی‌حس بودن بافتهای نرم اطراف دندان، مواظب باشید لب، گونه یا زبان گاز گرفته نشود.

  شستشوی دهان در روز جراحی

  از شستشوی دهان در روز جراحی خودداری نمائید و از مک زدن و خالی کردن مکرر آب دهان اجتناب نمائید.

  از روز دوم دهان را به آرامی با سرم شستشو یا آب نمک رقیق شده و یا محلول ضد عفونی تجویز شده، بعد از هر وعده غذا و در ساعات بیداری، هر سه یا چهار ساعت شستشو دهید.

  مقداری نشت خونابه به مدت چندین ساعت بعد از کشیدن دندان یا جراحی دندان، طبیعی است. ولی در صورت بروز خونریزی تکه ای گاز استریل بر موضع قرار داده و با فشار ملایم دندانهای مقابل بر روی آن به مدت ۳۰ دقیقه نگهدارید. در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار نموده و از تعویض گاز با فاصله‌های زمانی کمتراز ۳۰ دقیقه خودداری نمائید.

  بعد از انجام جراحی دندان یا کشیدن دندان ، بر روی جراحت داخل دهان قشر خاکستری رنگی ممکن است دیده شود و دهان تا چند روز بدطعم و بوی نامطبوعی دارد. این حالات طبیعی بوده و نشانگر وجود عفونت نمی باشد.

  از خوردن اغذیه سفت و نوشیدنی های داغ در روز اول بعد از جراحی یا کشیدن دندان اجتناب نمائید. روز اول رژیم غذایی نرم و ولرم یا سرد داشته باشید و از روز بعد در صورت عدم ناراحتی از غذاهای معمولی می‌توانید استفاده کنید (با طرف دیگر فک غذا جویده شود). صرف مایعات و غذاهای کافی و مقوی بعد از جراحی ضروری بوده و در التیام و بهبودی شما تأثیر بسزایی دارد. مراقب باشید از فشار مستقیم لقمه غذایی بر روی ناحیه بخیه زده شده تا یک هفته اجتناب شود.

  تورم و درد بعد از جراحی یا کشیدن دندان

  تورم و درد بعد از جراحی یا کشیدن دندان، قابل انتظار است. کاربرد کمپرس سرد (کیسه یخ) از خارج دهان، بعد از جراحی و ادامه آن در روز اول (متناوباً) در کاهش تورم مؤثر است.

  حداکثر تورم در مدت ۴۸-۲۴ ساعت بعد از جراحی بوجود می‌آید که سپس تدریجاً کاهش یافته و طی ۱۰-۷ روز از بین می‌رود.

  گاهی اوقات بعد از کشیده شدن دندان، لخته خونی از حفره دندان کشیده شده جدا شده و عارضه‌ای بوجود می‌آید که اصطلاحاً درای ساکت (حفره خشک) نامیده می‌شود. این عارضه چند روز بعد از درآمدن لخته ایجاد شده و درد نسبتاً شدیدی دارد. در صورت حادث شدن این عارضه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

  بعد از جراحی یا کشیدن دندان تا چند روز از کشیدن سیگار و پیپ و قلیان و استفاده از نی برای نوشیدن مایعات خودداری نمائید.

  قرار دادن دو بالش به هنگام استراحت در زیر سر توصیه می‌گردد.

  مسواک زدن دندانها از روز بعد از جراحی یا کشیدن دندان بدون اشکال بوده و دقت نمائید به مدت ۵ یا ۶ روز از مسواک زدن مستقیم روی بخیه‌ها خودداری شود.

  یک هفته بعد از عمل جراحی جهت کشیدن نخهای بخیه به کلینیک مراجعه نمائید.

  کشیدن دندان و مراقبت های پس از آن

  امتیاز شما به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
  نظری بدهید!

  دیدگاهتان را بنویسید