رادیوگرافی بایت وینگ

رادیوگرافی بایت وینگ BW

در گذشته پزشک معالج برای اینکه به بیماری های دهان و دندان بیمار پی ببرد به صورت چشمی عمل میکرد که البته بسیاری از بیماری ها به صورت پنهان باقی میماند و مشکلات زیادی را بوجود می آورد.

با پیشرفت تکنولوژی همه چیز تغییر کرد و دستگاه رادیولوژی دندان ابداع شد. دستگاه رادیولوژی دندان میتواند از تمام قسمت های دهان و دندان چه به صورت داخلی و چه

رادیوگرافی بایت وینگ

به صورت بیرونی عکسبرداری کند.

داخل دهان به مراتب بیشتر از قسمت های خارجی در معرض بیماری های مختلف قرار دارد که همین موضوع باعث شده تا رادیوگرافی داخل دهانی برای عکسبرداری از تمام قسمت های دهان و دندان به وجود آید.

البته در بخش رادیولوژی دندان دو نوع عکسبرداری با نام رادیوگرافی داخل دهانی و خارج دهانی وجود دارد که تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند.

تفاوت رادیوگرافی داخل دهانی و خارج دهانی در دقت تصویر برداری میباشد. رادیوگرافی دندان میتواند تصاویری بسیار عمیق تر و با دقت بالا ثبت نماید که هر نوع بیماری را نشان میدهد.

اما  در رادیوگرافی خارجی دقت و عمق تصویر برداری کمتر میشود  و بیشتر میتواند مشکلات استخوان های دهان و اطراف آنرا از جمله فک و جمجمه را به تصویر بکشد.

رادیوگرافی دندان به صورت داخلی انواع مختلفی دارد. یک نوع از رادیوگرافی دندان داخلی که کرون دندان های عقب را نشان میدهد، رادیوگرافی بایت وینگ میباشد. در روش رادیوگرافی بایت وینگ پزشک از هر سمت صورت بیمار یک یا دوبار تصویربرداری میکند.

در هر بار تصویر برداری از روش رادیوگرافی بایت وینگ تعداد دندان های موجود در هر طرف صورت که در بالا و پایین قرار دارند تصویربرداری میشوند. بایت وینگ به این دلیل بر روی این روش نامگذاری شده است که بیمار قطعه بال مانندی را برای ثابت نگه داشتن اشعه ایکس تابانده شده، گاز میگیرد.

رادیوگرافی بایت وینگ BW برای تشخیص بیماری های لثه مناسب میباشد و به پزشک کمک بسیار زیادی میکند تا بتواند پوسیدگی موجود در دندان های عقب و همچنین همچنین تغییرات ایجاد شده در استخوانها را به خوبی تشخیص دهد.

رادیوگرافی بایت وینگ همچنین برای تشخیص اینکه دندانها دچار سایش و فروپاشی شده اند یا خیر بسیار مناسب میباشد.

رادیوگرافی

مورد استفاده دیگر رادیوگرافی تعیین و تشخیص میزان تاج و به طور کلی موارد ترمیمی میباشد. رادیوگرافی بایت وینگ و کلیه امور رادیولوژی دندان به دلیل اینکه در داخل دهان انجام میشود باید توسط دستگاه هایی انجام شود که از دقت بالایی در عکسبرداری برخوردار باشند. تنها دستگاه های مدرن و پیشرفته مانند دستگاه های موجود در مرکز رادیولوژی دندان دکتر نکیسا ایل (متخصص رادیولوژی دندان ، فک و صورت) می تواند بهترین تصویربرداری را انجام دهد.

امتیاز ما
با دادن ستاره از ما حمایت کنید
[کل: میانگین: ]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید