ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان Orthodoncy

ارتودنسی دندان

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فکی و درمان جفت شدن غلط دندانها  است و روند ردیف کردن دندانهای نامنظم می باشد .

اکلوژن عبارتست از روابط و قرارگیری بین دندانها و فکین که به موارد غیر طبیعی آن مال اکلوژن گفته می شود و این یکی از عواملی است که نیاز به ارتودنسی دندان ها را باعث می شود.

از علل مال اکلوژن و ناهنجاریهای دندانی ـ فکی که میتواند نیاز به درمان ارتودنسی را به دنبال داشته باشد، می توان به عوامل زیر اشاره کرد:
۱-ارثی
۲-عوامل رشدی تکامل
۳-عوامل محیطی مانند زودتر و دیرتر از موعد کشیدن دندانهای شیری، تنفس دهانی، عاداتی چون مکیدن انگشتان، جویدن ناخن و اجسام سخت و خوردن پستانک در سنین بالاتر اشاره کرد. درمان ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک انجام میگردد.

ارتودنسی متحرک:

ارتودنسی متحرک معمولا در سنین پایین و گاهی در سنین بالا و با انجام قالب گیری و ساخت پلاک ارتودنسی آکریلی صورت می گیرد که از دهان بیمار خارج می شود.

ارتودنسی ثابت:

اما ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و ناهنجاری های پیچیده تر و چسباندن سیم و براکت های ارتودنسی به دندان عملی میشود که مدت درمان بطور تقریبی از ۶ ماه تا ۳ سال طول می کشد . این معالجات بدون درد بوده و همکاری و مراجعات مکرر بیمار به مطب ادامه درمان را میسر می سازد.

انجام ارتودنسی دندان ها، علاوه بر زیبایی برای سلامت فرد نیز مفید است، زیرا با مرتب شدن دندانها جویدن غذا و حتی تنفس بهتر انجام می شود و باعث سلامت دندانها و لثه ها میشود چرا که نامرتبی دندانها عامل تشدید کننده پوسیدگی و بیماری لثه ها است.

جهت اطلاع از هزینه های ارتودنسی کلیک کنید