لمینت دندان و تمام آنچه که باید درباره آن بدانید

آنچه در این صفحه می خوانید شامل تعریف لمینت دندان، انواع اسامی رایج، فواید، مزایا و معایب، قیمت، نحوه نصب، نحوه آماده‌سازی و سایر اطلاعات مفید درباره آن ها است. اگر درباره این لایه های نازک دندانی کنجکاو هستید ادامه مقاله را بخوانید:

لمینت دندان چیست؟

لمینت ها نوعی ونیر دندانی هستند. آنها پوسته‌ها یا لایه‌های نازک و هم رنگ دندان هستند، که توسط متخصص ترمیمی و زیبایی دندان یا سایر دندانپزشکان به سطح جلوی دندان ها متصل می‌شوند. از این لایه‌های نازک که مخصوص هر شخص و هر دندانی ساخته می‌شوند برای اصلاح طرح لبخند و بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌گردد.

تصویر یک عدد لمینت دندان از نمای داخل دهان

انواع اسامی

به لمینت‌های دندانپزشکی اسامی زیر را نیز اطلاق می‌کنند:

 • لمینیت دندان
 • لامینیت دندان
 • ونیر پرسلین (پرسلاین یا پرسلن)

هر کجا در این مقاله با این اسامی روبرو شدید بدانید که منظورمان همان لمینت دندان است.

بهترین کاندید لمینت دندان چه کسانی هستند؟

از این ونیر‌های دندانی برای بهبود و زیبایی دندان های افرادی که در یکی از وضعیت های زیر قرار دارند استفاده می‌گردد:

 • ترک خوردن دندان‌ها
 • لب‌پر شدن دندان
 • تغییر رنگ دندان‌ها به شرطی که با هیچ روشی برطرف نشود.
 • کج شدن جزئی دندان‌ها
 • شلوغی دندان‌ها (به عنوان روش جایگزین ارتودنسی دندان میتوان لمینت کرد)
 • وجود فاصله بین دندان‌ها (بیش از 0.5 میلی متر)

فواید و مزایای لمینت دندان چیست؟

لمینت‌ها:

 • به حداقل آماده‌سازی دندان نیاز دارند.
 • برای نصب آن ها نیاز به تراشیده شدن اندک مینا وجود دارد.
 • بسیار طبیعی و همرنگ مینای دندان هستند.
 • ماندگاری بالایی دارند.
 • استحکام نسبتا خوبی دارند.

عوارض لمینت دندان چیست؟

با وجود تمام قابلیت ها و فواید، لمینت‌های دندانی خالی از عارضه نیستند. موارد زیر مهمترین عوارض و یا جوانب منفی لمینت‌ها هستند:

 • قابل برگشت نیستند (چون مینا را برای نصب آن ها تراش می‌دهند دیگر نمیتوان مینا را برگرداند)
 • در صورت ابتلا به بیماری های لثه، ضعف دندان‌ها یا سایر موارد، لمینت‌ها گزینه مناسبی نیستند.
 • هزینه لمینیت دندان از ونیر کامپوزیت بسیار بیشتر است.
 • در صورت شکسته شده یا ترک خوردگی، معمولاً باید آن ها را تعویض کنید که هزینه زیادی در بر میگیرند.
 • دندان‌های طبیعی شما ممکن است به درجات مختلفی از حساسیت به سرما و گرما واکنش نشان دهند (در موارد بسیار محدود)
 • ممکن است آنها دقیقاً با رنگ دندان های دیگر شما مطابقت نداشته باشد. اگر قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید، باید این کار را از قبل انجام دهید.
 • اگر دندانی که ونیر پرسلین دارد آسیب ببیند ممکن است نیاز باشد آن را با تاج یا روکش دندان جایگزین کنید.

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

قیمت ونیر پرسلین در کشری مانند آمریکا با بهترین متریال از 925 دلار تا 2500 دلار است اما به طور متوسط حدود 1500 دلار برای هر دندان هزینه بر می دارد. ما در یک مقاله مجزا به جزئیات قیمت لمینت دندان پرداخته ایم چنانچه مایل هستید باز محدوده قیمت این ونیر دندانی مطلع شوید کافیست روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

این روش دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به طور کلی نیاز به چندین مراجعه دارد. اگر نیاز به ویزیت بیشتر باشد یا چندین لمینیت دندان لازم باشد، هزینه کلی شما ممکن است افزایش یابد.

نصب لمینیت چگونه و در چند مرحله انجام داده می شود؟

 • نصب لامینت یا لمینت دندان اغلب به دو مراجعه جداگانه نیاز دارد. در اولین ملاقات، دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی مقدار کمی از ضخامت مینای دندان را می تراشد تا لمینت بدون برامدگی به دندان متصل شود.
 • در مرحله بعدی متخصص مشخصات، اندازه و ابعاد دقیق، به همراه رنگ لمینت دندان شما را مشخص می‌کند. رنگ آن باید با رنگ دندان‌های شما کاملا هماهنگ باشد تا طرح لبخند شما دو رنگ و بدشکل نباشد. متخصص مشخصات به دست آمده را به لابراتوار می‌فرستد تا لمینیت مخصوص شما ساخته شود.
 • اما اکنون که مینای دندان شما تراش خورده ممکن است در معرض خطر و حساسیت باشد. برای محافظت از دندان و مینای تراش خورده یک لمینت موقت روی دندان نصب می‌شود. این ونیر موقتی تا مزانی که ونیر اصلی شما ساخته شود باید به دندان‌ها متصل بماند.
 • وقتی لامینت‌های دائمی آماده شدند، دندانپزشک موقت ها را بر می‌دارد. برای اطمینان از تناسب کامل، لمینت‌های جدید تحت معاینه قرار می‌گیرند. سپس دندانپزشک آنها را به سطح جلوی دندان‌های شما متصل می کند.
 • سپس لمینیت‌ها با نور مخصوصی به مدت حدود 60 ثانیه متصل می‌شوند.

آیا نصب لمینیت دندان درد دارد؟

بسیاری از دندانپزشکان و متخصصان ترمیمی و زیبایی نوعی بی حسی را برای قسمت اول فرآیند آماده سازی و نصب آنها در نظر می‌گیرند. هنگامی که بی حس شدید، نباید دردی احساس کنید. اما اکثر افرادی که دو تا چهار لمینت نصب می کنند بعد از نصب، درد کمی تجربه خواهند کرد که خیلی زود برطرف می شود.

و در نهایت افرادی که هشت عدد لمینت یا بیشتر دارند ممکن است در لثه‌ها و شاید فک احساس درد کنند. این ناراحتی معمولاً خفیف است و با داروهای بدون نسخه رفع می شود.

آیا ونیر لمینت به دندان آسیب می رساند؟

ونیر پرسلن به هیچ وجه به دندان‌های طبیعی شما آسیب نمی‌رساند. در واقع، این ونیرها دندان های طبیعی شما را از پوسیدگی بیشتر و همچنین آسیب های دیگر محافظت می کند.

از طرفی دندان‌هایی که با تحلیل مینا روبرو بوده و شکننده هستند می‌توانند مشکلاتی برای ما ایجاد کنند. اما لمینت کردن دندان میتواند یک لایه محافظ در جلوی دندان ایجاد کند و نه تنها حساسیت آن را کاهش دهد که استحکام و ماندگاری آن را نیز بیشتر می‌کند. بنابراین نه تنها ونیرها به دندان آسیب نمیزنند که از آن محافظت نیز می‌کنند.

آیا لمینت دندان دچار تغییر رنگ می شود؟

هرچند که لمینت مشابه مینای دندان طراحی می شود اما یک مزیت بزرگ در مقایسه با مینای دندان دارد. ساختار مینا متخلخل است و به همین خاطر زود دچار تغییر رنگ و لکه می‌شود. اما لمینت ها صاف و یکدست هستند و به سختی لکه می گیرند یا تغییر رنگ می‌دهند.

اما با این وجود حتی لمینت ها هم می‌توانند دچار تغییر رنگ شوند. گذر زمان و عدم رعابت بهداشت دهان و دندان می تواند باعث لکه شود. موارد زیر بیشترین تاثیر را روی تغییر رنگ یا زرد شدن مینای لمینت دندان دارند:

 • افزایش سن
 • افزایش طول عمر لمینت
 • وارد شدن ضربه به آن
 • مصرف غذاهای رنگدانه دار
 • عدم رعیات بهداشت دهان و دندان
 • استفاده از خمیر دندان های ساینده
 • استفاده از دهانشویه های حاوی الکل

چرا نباید از دهانشویه‌های حاوی الکل برای تمیز کردن ونیرهای دندانی استفاده کرد؟

از نظر فنی، اگر ونیر دندانی دارید، واقعاً نیازی به استفاده از دهان شویه ندارید. ما به افرادی که لمینیت دارند توصیه می کنیم که روزانه دو بار با خمیردندان‌های غیر ساینده مسواک بزنند و یک بار از نخ دندان استفاده کنند. با این کار می توانید به مناطق پنهان بین مینا و روکش دست یافته و آن را تمیز کنید.

اما چنانچه می‌خواهید با وجود لمینت دندان از دهانشویه استفاده کنید، از یک دهانشویه بدون الکل استفاده کنید. دهان شویه حاوی الکل می‌تواند به ترکیبات اتصال دهنده لمینیت دندان شما آسیب برساند. این بدان معناست که الکل به تدریج در پیوندی که روکش دندان را نگه می‌دارد نفوذ کرده و آن را از بین می‌برد. با گذشت زمان، این موضوع می‌تواند منجر به شل شدن لمینت‌ها شود. در موارد شدید، پیوند آن چنان تضعیف می شود که ونیرها می افتند.

آیا می توان لمینت دندان را سفید کرد؟

اگر لمینت شما تغییر رنگ داده (رنگ آن زرد یا قهوه ای شده) ممکن است وسوسه شوید برای سفید کردن آن ها در خانه اقداماتی انجام دهید. اما بهتر است بدانید که ونیرها به روش های سفید کردن دندان ها در خانه پاسخ نمی‌دهند. بهترین کار این است که برای بلیچینگ دندان به مطب یک متخصص ترمیمی و زیبایی مراجعه کنید. این متخصص به خوبی تغییر رنگ لمینت و لکه‌های آن را از بین می‌برد.

اگر به هر دلیلی خواستید به روش خانگی لمینت ها را سفید کنید حتما پیش از آن با متخصص ترمیمی و زیبایی دندان مشورت کنید.

مدت زمان ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

ونیر های پرسلن دندان می توانند سال های زیادی دوام بیاورند. میزان ماندگاری آن ها به میزان رسیدگی به بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی و سلامت دندان های موجود بستگی دارد. به نظر میرسد اگر به خوبی از آن ها مراقبت شود تا 20 سال و یا حتی بیشتر عمر کنند.

آیا جایگزینی برای لامینت دندان وجود دارد؟

به جای این ونیرها میتوان از باندینگ کامپوزیت دندان استفاده کرد. اگر دندان آسیب زیادی داشته باشد نیز میتوان از روکش دندان برای ترمیم و زیباسازی دندان استفاده کرد.

به طور معمول بین 0.5 میلی متر – 0.7 میلی متر دندان تنظیم می‌شود تا فضای مناسبی برای روکش پرسلن روی سطح دندان ایجاد شود بدون اینکه حجیم به نظر برسد.

برای نصب لمینت دندان چقدر از مینای دندان را می‌تراشند؟

به طور معمول بین 0.5 تا 0.7 میلی متر از ضخامت مینای دندان برداشته می شود. دلیل آن نیز همانطور که در مقاله ذکر شد، جلوگیری از برآنمدگی لمینیت روی دندان و هماهنگ شدن آن با دندان های مجاور است.

آیا لمینت های دندانی دائمی هستند؟

بله با توجه به اینکه برای نصب آن ها ضخامت مینا تراش خورده و این بخش برداشته شده قابل ترمیم نیست باید برای همیشه از لمینت استفاده کرد.

حداقل سن برای داشتن لمینیت دندان چه سنی است؟

برای نصب این ونیرها لازم است تا تمام دندان های دائمی در آمده باشند و یکی از شرایط داخل مقاله را نیز داشته باشید. برای مثال دندان تحلیل رفته باشد، ترک خورده، شکسته یا دچار تغییر رنگ شده باشد و…

هزینه لمینت دندان در سال 1401چقدر است؟

هزینه این نوع ونیر ها به ازای هر دندان چیزی بین 2.0 تا 3.2 میلیون تومان است.

آیا کودکان هم می توانند لمینت کنند؟

افراد بزرگسال واجد شرایط می توانند لمینت نصب کنند. کودکان به هیچ عنوان واجد شرایط این پرسو نیستند.

امتیاز شما به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
1 پاسخ

دیدگاه ها بسته شده است.