ترمیم کردن دندان

خدمات دندانپزشکی ترمیم دندان شامل پرکردن و بازسازی دندانهای پوسیده یا شکسته شده و تأمین زیبایی و فانکشن آن می باشد .

از انواع ترمیم دندان :
ترمیم دندان با مواد غیر همرنگ (آمالگام) وترمیم دندان با مواد همرنگ (کامپوزیت و گلاس آیونومرها) در یک جلسه دندان تراش خورده و در داخل حفره مواد ترمیمی گذاشته می شود .

ترمیم  با آمالگام :

معمول ترین و بیشترین ترمیم دندان را شامل می شود که بیش از یکصد سال قدمت دارد. آمالگام ملغمه ای است متشکل از عناصر نقره، مس، روی، پلاتین و قلع که با درصدهای مختلف که با حضور و مخلوط شدن با جیوه خمیری نقره ای شکل و نرم ایجاد می کند که مدتی طول میکشد تا سفت و سخت گردد.

بنابر تحقیقات انجام شده بخارات جیوه آزاد شده از ترمیمها در حد بسیار کم و بی ضرر می باشد.

فواید آمالگام:

آمالگام ماده ای با دوام، با کاربرد آسان، مقاوم در مقابل سایش و نیروهای زیاد جویدن بوده که قابل اطمینان و بی خطر با عمری طولانی می باشد و بیشتر در دندانهای آسیا کاربرد وسیع دارد زمان انجام کار با آن نیز کمتر می باشد .
معایب آمالگام: به علت فلز بودن خاصیت رسانایی داشته و سرما و گرما را بیشتر از خود عبور می دهد.

گذاشتن کف بندی و عایق در حفرات و تحریک نشدن دندان از این کار می کاهد. رنگ نقره ای و تیرۀ آمالگام در هنگام صحبت کردن و خندیدن ظاهری ناخوشایند دارد.

ترمیم دندان

ترمیم دندان

پرکردن دندان با کامپوزیت:

مواد کامپوزیتی از رزیتهای آکرلیک و همرنگ دندان (در رنگهای مختلف) ساخته شده که دوام و مقاومت آن در مقابل شکستگی، فشارهای جویدن و سایش خوب، اما کمتر از آمالگام است.

به همین علت حفره کمتر تراشیده میشود . دو نوع نوری و غیر نوری آن وجود دارد .

فواید کامپوزیت:

کامپوزیتها بعلت همرنگ بودن برای دندانهای قدامی بالا و پایین و تأمین زیبایی ظاهری کاربرد وسیع دارد .
معایب کامپوزیت: حفرات کامپوزیتی بعلت دقت در تراش و خشک و تمیز کردن حفره در حین کار، زمان و دقت بیشتری نسبت به آمالگام برای انجام کار لازم دارند مقاومت آن در سایش کمتر از آمالگام میباشد.

ترمیم کامپوزیت(همرنگ دندان) بدلیل زیبایی خوبی که دارد بین بیماران طرفدار بسیار دارد مورد استقبال زیادی واقع شده از آنجا که تکنیک و مراحل انجام آن حساستر است، نیاز به دقت و تبحر بیشتری توسط دندانپزشک دارد و مهمترین نکته این است که در جای مناسب از آن استفاده شود.

امتیاز شما به این مطلب

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

Visits: 0

2 پاسخ

دیدگاه ها بسته شده است.